معرفی خط کش و گونیا

توضیحی مختصر در مورد خط کش

خط کش یک نوع وسیله می باشد که با کمک آن خطوط مورد نظر را رسم می کنند و یا می توان خطوط رسم شده را با کمک مقیاس مندرج خط کش ها اندازه گیری نمود.

جنس خط کش ها

خط کش ها را از جنس های مختلفی مانند فلزات، چوب و پلاستیک می سازند.
خط کش به شکل خط راست بوده و لبه های صافی دارد. از این وسیله برای رسم خط مستقیم استفاده می کنند. برای رسم خطوط مداد یا قلم را به لبه ی خط کش تکیه داده و خطوط مورد نظر را که همان خط مستقیم است رسم کنید.

انواع خط کش

۱-خط کش مهندسی

خط کش مهندسی یک نوع وسیله برای تبدیل ابعاد به یکدیگر و تخمین ابعاد در یک مقیاس ثابت می باشد. خط کش مهندسی اغلب از جنس پلاستیک می باشد و طول آن بیش تر از ۱۲ اینچ می باشد. این ۱۲ اینچ طول مدرج موجب جلوگیری از مستهلک شدن درجه ی انتهایی و ابتدایی می شود. از این وسیله در طراحی نقشه های مندسی دارای مقیاس استفاده می کنند.
در فرهنگ منهدسی، اشل یا مقیاس وسیله ای می باشد که خطوط متناسب و طول را تخمین می زند. و برای رسم خطوط مستقیم از خط کش استفاده می کنند. اغلب افراد هر دو را خط کش می نامند.

۲-خط کش معماری

خط کش مقیاس یا اشل یک نوع خط کش می باشد که سه وجه دارد و از آن برای اندازه گیری نقشه های معماری در مقیاس های مختلف استفاده می کنند. در واقع می توان گفت که یک نوع تبدیل کننده ی مقیاس می باشد. برای مثال تبدیل سانت به اینچ یا بر عکس آن.
تنها تفاوت خط کش معماری و خط کش مهندسی در این است که خط کش معماری دارای درجات مندرج شده روی آن می باشد.

۳-خط کش فلزی

از خط کش فلزی بیش تر برای اندازه گیری طول های کوتاه استفاده می کنند. کار کردن با خط کش فلزی بسیار ساده است ولی باید در استفاده از این وسیله دقت و توجه بالایی داشت. برای رسم خطوط، خط کش فلزی را روی طول مورد نظر قرار دهید به گونه ای که لبه ی خط کش بر لبه ی مبدا اندازه گیری عمود باشد.

۴-خط کش تی

خط کش تی دو نوع می باشد: خط کش تی ۶۰ سانتی متر ثابت و خط کش تی ۵۰ سانتی متر متحرک
این نوع خط کش یکی از محصولات صادراتی است که دارای رنگ های متنوعی می باشد و بسته بندی های فوق العاده ای دارد. خط کش تی از مواد اولیه مرغوب ساخته می شود و دارای سر متحرک است.

معرفی گونیا

گونیا یک نوع ابزار می باشد که قبه شکل مثلث بوده و اغلب از جنس چوب، پلاستیک و یا فلز می باشد. کاربرد این وسیله به گونه ای است که از آن برای رسم خط عمود روی خط موازی و یا برای کشیدن زاویه ی قائمه استفاده می نمایند. این وسیله، یکی از وسیله های پر کاربرد در مهندسی و معماری می باشد و دانش آموزان نیز از این وسیله در کلاس های هندسه و ریاضیات استفاده می کنند.
در بعضی اوقات زبانه گونیا مدرج نیست در این مواقع از قطعه کار و خط کشی برای صحت گونیایی بودن استفاده می نمایند. در صورت مدرج بودن زبانه ی گونیا، از آن علاوه بر خط کشی برای اندازه گیری نیز استفاده می کنند.

گونیا ها اغلب در دو دسته تولید می شوند:

*گونیا با گوشه های ۴۵ و ۴۵ و ۹۰ درجه.
*گونیا با گوشه های ۳۰ و ۶۰ و ۹۰ درجه.

انواع گونیا

۱-گونیای ۹۰ درجه یا همان گونیای معمولی

این گونیا دارای یک بازو و یک زبانه است که زبانه در زیر بازو و تحت زاویه ی ۹۰ درجه قرار می گیرد. این نوع گونیا در جنس های مختلف فلزی، چوبی و ترکیبی فلزی چوبی ساخته می شود. این گونیا ها در طول های ۳۰۰و ۲۵۰ و ۲۰۰ و ۱۵۰ میلی متر موجود می باشند.

۲-گونیای تاشو

در صورتی که نیاز باشد روی قطعه کار زوایای مختلفی ایجاد شود، این نوع گونیا مورد استفاده قرار می گیرد. گونیای تاشو یک وسیله ی ساده می باشد که آن را در شکل های مختلف طراحی کرده و تولید می کنند. این نوع گونیا از جنس پلاستیک، فلز، چوب یا ترکیبی از چوب و فلز ساخته می شود. زبانه ی گونیای تاشو از وسط یک شکاف دارد که موجب حرکت زبانه به جلو و عقب می شود. گونیای تاشو درجه بندی ندارد و هنگام استفاده از آن باید نقاله هم استفاده کرد.

۳-گونیای فارسی ثابت

در اغلب کار ها مانند کار قالب سازی، زاویه ی ۴۵ درجه مورد نیاز است. برای این که این کار راحت تر صورت گیرد یک نوع گونیا با زاویه ی ۴۵ درجه طراحی و تولید شده است. تیغه ی این نوع گونیا تحت زاویه ی ۴۵ درجه قرار می گیرد. با استفاده از این وسیله زاویه های ۱۳۵ و ۴۵ درجه را رسم نمود.

۴-گونیای چرخنده

گونیای چرخنده یک نوع دیگر از گونیای تاشو می باشد که دارای دو بازو است. با استفاده از گونیای چرخنده می توان زوایای داخلی و خارجی قطعه کار را امتحان نمود. از این نوع گونیا برای رسم زوایای مختلف نیز استفاده می کنند. قبا استفاده از گونیای چرخنده می توانیم زاویه های ۵ الی ۱۸۰ درجه را رسم کنیم.

۵-گونیا مرکب

یکی دیگر از انواع گونیا ها گونیای مرکب می باشد که دارای کاربرد فراوانی می باشد. از این نوع گونیا در صنایع فلزات، نجاری، معماری و… استفاده می شود. با استفاده از گونیای مرکب می توان سطح قطعات زاویه دار، گرد، دایره ای و… را اندازه گیری کرد و اشکال و قطعاتی با زاویه های متعدد و مختلف را ایجاد نمود. گونیای مرکب بدنه ی فلزی و مقاوم دارد و درجه بندی آن دقیق و خوانا است. از این گونیا برای خط کشی زاویه های ۴۵ و ۹۰ درجه، به دست آوردن عمق شیار و اندازه گیری دقیق فاصله ها نیز استفاده می کنند. این نوع گونیا تشکیل شده از سه قسمت مختلف می باشد و به همین دلیل گونیای مرکب نامیده شده است.