معرفی مولتی متر

مولتی متر یک وسیله ی اندازه گیری می باشد که دارای توانایی اندازه گیری ولتاژ، کمیت های الکتریکی، مقدار اهمی مقاومت و جریان است. برخی از مولتی متر ها توانایی اندازه گیری ظرفیت خازن و فرکانس سیگنال متناوب را دارند. همچنین می توانند پایه های ترانزیستور ها و دیود ها را تشخیص دهند و معیوب بودن یا سالم بودن آن ها را مشخص کنند. علاوه بر این موارد مولتی متر توانایی تست اتصال های مدار را دارا می باشد. مولتی متر را با نام آوومتر نیز می شناسند. آوومتر ها می توانند کمیت هایی مانند اهم، ولت و آمپر را اندازه گیری کنند.

هنگامی که می خواهید به وسیله ی مولتی متر مقدار اهمی مقاومت را اندازه گیری کنید، اول از همه رنج مربوط به مقاومت را انتخاب کنید سپس سیم های مولتی متر را به دو سر مقاومت وصل کنید و عددی را که به وسیله ی مولتی متر اندازه گیری شده است را بخوانید.به این نکته توجه کنید که هنگام قرار گرفتن مقاومت در مدار، المان های دیگر و مقاومت به صورت موازی قرار نگیرند زیرا در صورتی که موازی هم قرار گرفته باشند، عدد صحیحی را نشان نمی دهند.

انواع مولتی متر ها

*مولتی متر انبری

*مولتی مترل رومیزی

*مولتی متر دیجیتال

*مولتی متر آنالوگ

-معرفی مولتی متر انبری

یکی از انواع مولتی متر ها، مولتی متر انبری می باشد  که دارای امکانات متعدد ( در ادامه ی مطلب توضیح خواهیم داد ) و علاوه بر آن ها چنگک می باشد. این چنگک ها می توانند بدون این که به سری کردن مولتی متر با المان های مورد نظر نیاز داشته باشند، جریان گذرنده از المان مورد نظر را اندازه می گیرند.

در صورتی که ما بین چنگک های مولتی متر، سیم حامل جریان اتصال یافته به المان مورد نظر را بگذاریم، مولتی متر می تواند مقدار جریانی که از المان مورد نظر می گذرد و مقدار جریانی که از سیم می گذرد را نمایش دهد. بدین ترتیب مولتی متر می تواند مقدار جریان را خیلی سریع و به راحتی اندازه گیری کند. برای شناخت بهتر این دستگاه، تصویری از آن را در شکل زیر آورده ایم.

-مولتی متر رومیزی

مولتی متر رومیزی یک نوع دیگر از مولتی متر دیجیتال می باشد که دارای دقت زیادی است و از آن ها اغلب در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

-مولتی متر دیجیتال

مولتی متر دیجیتال می تواند کمیت هایی را که اندازه گیری شده اند را بر روی صفحه نمایش به شکل رقم یا ارقامی نشان دهند. این نوع مولتی متر می تواند از طریق مناسبی واحد کمیت اندازه گیری شده را به نمایش بگذارند.

-مولتی متر آنالوگ

در ظاهر می توان گفت که مولتی متر عقربه ای یا مولتی متر آنالوگ دارای دو سیم رابط، یک پتانسیومتر تنظیم صفر، تعدادی ترمینال، یک سلکتورف عقربه ای که روی خطوط به حرکت در می آید و یک صفحه با چند خطوط مدرج، می باشد.

طرز استفاده از انواع مولتی متر ها

مولتی متر یک نوع دستگاه است که دارای تعداد زیادی اندازه گیری الکتریکی می باشد که توانایی اندازه گیری مولفه هایی مانند مقاومت، جریان و ولتاژ را دارد. برای این که از مولتی متر ها استفاده کنید، باید کلید متحرکی را که روی دستگاه قرار گرفته است را بچرخانید. یک فلش کوچک روی کلید چرخان وجود دارد که می تواند حالت مولتی متر را به نمایش بگذارد. قرار گیری فلش در برابر هر عبارت، نشان دهنده ی حالت مولتی متر می باشد.

به عنوان مثال

برای این که ولتاژ DC را اندازه گیری کنید، باید کلید را روی حالت Vdc قرار دهید و به صورت سری، سیم مولتی متر را در مدار بگذارید.

برای این که دمقاومت الکتریکی را اندازه گیری کنید

کلید را روی حالت اهم قرار داده و دو سیم مولتی متر را به مقاومت وصل کنید.

در ادامه ی مطلب نحوه ی اندازه گیری با استفاده از انواع مولتی متر را برای شما جمع آوری کرده و ارائه داده ایم.

طرز اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتالی

برای این که مقاومت را اندازه گیری کنید، مثل انداتزه گیری ولتاژ عمل کنید. تنها تفاوت در این مورد این است که باید مقاومتی را که تست می شود را از تمام منابع تغذیه ای جدا کنید و پس از آن عمل تست را انجام دهید.

طرز اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر عقربه ای

یک نشانگر روی دسته سلکتور وجود دارد که در اندازه گیری ها، تعیین کننده ی دامنه کاری می باشد. این دستگاه مثل دیگر سیستم ها، یک کاتد و دو آند دارد. برای این که از دستگاه ها به طور صحیح استفاده کنید باید سیم قرمز را به ترمینال مثبت و سیم مشکی را به ترمینال منفی اتصال دهید. سپس دکمه ی power را که روی دستگاه قرار دارد را بزنید تا اندازه گیری شروع شود.

طرز اندازه گیری ولتاژ DC با مولتی متر دیجیتال

برای این که ولتاژ را اندازه گیری نمایید، مولتی متر را به شکل موازی در مدار قرار دهید و سپس سلکتور مولتی متر را بر روی V بگذارید. اینک می توانید مقداری را که اندازه گیری شده مشاهده نمایید.

ما چند مورد از نحوه ی اندازه گیری با استفاده از انواع مولتی متر ها را به شما توضیح دادیم و می خواهیم در ادامه ی مطلب نکات ضروری را هنگام کار با مولتی متر به شما آموزش دهیم.

نکات ضروری

*برای این که شدت جریان را اندازه گیری کنید، دستگاه را به صورت سری در مدار قرار دهید.

*برای این که مقاومت را اندازه گیری کنید، ابتدا جریان برق را قطع کنید. چون در صورت قطع نکردن جریان برق، دستگاه آسیب می بیند.

*برای این که اختلاف پتانسیل را اندازه گیری کنید، بین دو نقطه ی مدارف دستگاه را به صورت موازی قرار دهید.

*در صورتی که ولتاژ یا جریان منفی نشان داده شدند، یعنی پراب ها را به صورت بر عکس در مدار قرار داده اید. اگر می خواهید جریان AC  را اندازه گیری کنید، ابتدا سلکتور مولتی متر را روی گزینه ای که در کنار علامت آمپر وجود دارد، قرار دهید.

*هیچگاه نباید پیچ تنظیم صفر مولتی متر عقربه ای را دستکاری کنید چون ااین بخش دستگاه بسیار حساس می باشد و می تواند سبب قطع شدن فنر مربوط به آن، و خراب شدن دستگاه شود.