معرفی متر دستی و متر مهندسی

برای تعیین فاصله ی بین اشیا و کمیت ابعاد اشیا از یک ابزار اندازه گیری به نام متر استفاده می شود. علامت گذاری متر ها بر اساس واحد های گوناگون مثل اینچ، سانتی متر و … صورت می گیرد. به جرات می توان گفت که در هر جعبه ابزار و هر خانه ای، می توان متر را یافت.

تعریف متر

یکی از ابزار آلات پر کاربرد و مهم، متر می باشد که می توان آن را در هر خانه ای پیدا کرد. درست است که ساختمان متر ساده است ولی ساخت آن به دقت بالایی نیاز دارد و سخت است. چون متر یک معیار اندازه گیری است و از آن برای اندازه گیری وسایل مختلف استفاده می کنند.

متر بسیار کاربردی می باشد به گونه ای که از آن در کار های روزمره عادی و صنایع مختلف استفاده می کنند.

متر ها در اندازه های ۳، ۷، ۵، ۱۰، ۱۵، ۳۰، ۵۰ و ۱۰۰ متری موجود می باشند. در کار های خانگی و کوچک بیش تر از متر های ۵ متری و ۳ متری استفاده می شود.

برای متراژ های بزرگ بیش تر متر های ۱۰ به بالا مناسب می باشند. متر های ۱۰۰، ۵۰ و ۳۰ متری اغلب از جنس پلاستیک و یا پارچه می باشند. متر های فلزی یک سر آهنربایی دارند.

متر دارای انواع مختلفی می باشد. ولی برای هر کاری و هر مکانی متر مخصوصی مورد نیاز است. تدر ادامه ی مطلب قصد داریم شما را با انواع متر ها و کاربرد آن ها آشنا کنیم.

معرفی انواع متر و کاربرد هریک از آن ها

متر یک کلمه ی فرانسوی است و معنای آن درجه بندی شده و نوار باریک می باشد. متر از جنس هایی مانند پارچه، فلز و پلاستیک و غیره ساخته می شود. از متر برای اندازه گیری عرض و طول اشیا استفاده می کنند.

انواع متر

انواع مختلفی از متر توسط شرکت های تولید کننده ی متر و ابزار آلات تولید می شود. هر کدام از متر های تولید شده کاربرد خاصی دارند و در صنعت های مختلف استفاده می شوند.

*متر مهندسی

*متر باطری دار

*متر لیزری

*چرخ متر دار

*متر فایبر گلاس

در ادامه ی مطلب به معرفی هر یک از این موارد می پردازیم.

۱-متر دارای روکش pvc

بدنه ی این متر ضد ضربه و نرم می باشد. این نوع متر یک گیره ی محکم برای اتصال به لباس در زمان کار دارد که یک بند پارچه ای است. برای اندازه گیری فاصله های کوتاه که در آن ایستایی متر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از این نوع متر استفاده می شود. این نوع متر بیش تر برای نصاب ها و نجار ها، کاربردی است.

۲-متر فایبر گلاس

فایبر گلاس یک نوع متر مدرن می باشد که دارای طرفداران بسیاری است. بدنه ی این متر از فایبرگلاس است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و ضربه دارد.

متر فایبر گلاس تفاوت زیادی با متر pvc و فلزی ندارد ولی انعطاف پذیری این متر نسبت به آن دو متر زیاد تر می باشد.

۳-متر فلزی

این نوع متر بدنه ای فلزی دارد و از نظر کارایی با متر pvc تفاوت زیادی ندارد. متر فلزی استحکام زیادی دارد و به همین دلیل بسیار پر طرفدار است. اما لازم به ذکر است که نباید از این نوع متر در کار های تاسیساتی و محیط های مرطوب استفاده کرد.

۴-متر لیزری

برای اندازه گیری دقیق فاصله های زیاد از متر لیزری استفاده می کنند. در پروژه ها و کار های بزرگ از این نوع متر ها استفاده می کنند. متر ه۹ای لیزری دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام از آن ها دارای کاربرد خاص و مزایایی می باشند. از این نوع متر برای اندازه گیری فاصله های مختلف استفاده می کنند. مدل هایی از متر لیزری که پیشرفته می باشند دارای قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه هستند و از آن ها می توان در محاسبات پیچیده استفاده نمود.

افرادی که می خواهند اندازه گیری های متوالی انجام دهند می توانند از متر های لیزری استفاده کنند. این نوع متر یک انتخاب ایده ال برای این گونه اندازه گیری ها می باشد و سبب کاهش مدت زمان انجام کار می شود.

۵-متر مهندسی

امروزه شرایط، محیط کاری متفاوت و نیاز های گوناگون موجب شده اند که دنیای ابزار آلات توسعه یابند. پس شرکت های تولیدی ابزار همواره سعی کرده اند که ابزار آلاتی متناسب با نیاز کاربران و در انواع متفاوت، طراحی و تولید کنند. یکی از انواع این متر ها، متر مهندسی می باشد که شکل و ظاهر ان با دیگر متره مثل متر معمولی، تفاوت دارد. همه ی متر ها کاربرد های خاصی دارند و می توان هر کدام از آن ها را به عنوان متر مهندسی در نظر گرفت. اما متر مهندسی به شکل عکس زیر می باشد.

این متر دارای دسته ارگونومیک می باشد که سبب می شود استفاده از آن در شرایط مختلف آسان شود. این متر دارای یک دسته ی گردان در کنار متر می باشد که با استفاده از آن می توان متر را جمع کرد. متر مهندسی دارای ساختار ساده می باشد که موجب می شود طول عمر متر افزایش پیدا کند. متر مهنسی دارای ویژگی های متفاوتی می باشد که در ادامه ی مطلب به آن ها اشاره می کنیم.

ویژگی های متر مهندسی

*متر های مهندسی دارای طول عمر بالایی هستند.

*دارای اتصالات محکم و مقاوم می باشند.

*در کار های کارگاهی و مهندسی بسیار پر کاربرد هستند.

*بیش ترین طرفداران و مشتریان این نوع متر ها پیمانکاران می باشند.

نحوه ی نگهداری از متر

برای این که متر مورد استفاده ی شما طول عمر بالایی داشته باشد،ق تیغه ی متر را همیشه تمیز نگه دارید و همواره سعی کنید از جمع شدن سریع نوار به درون محفظه جلوگیری نمایید. همچنین از خم کردن و تا کردن نوار خود داری کنید.

جمع بندی مطالب

هر یک از متر ها با کاربرد های ویژه و خاص خود طراحی و ساخته شده اند و شما در صورتی که هنگام خرید متر تردید داشته باشید، باید به شرایطی مانند تعداد دفعات اندازه گیری،میزان اندازه گیری، محیط کاری، شرایط و غیره توجه نمایید و متر را با توجه به نیاز خود تهیه کنید.