معرفی گیره های نجاری و کاربرد آن ها

هنگامی که با ابزار های دستی کار می کنید و عملیاتی مانند چوبسا کردن، رنده کردن، بریدن و غیره را انجام می دهید، قطعات کوچک باید توسط وسیله های ثابت نگه داشته شوند.

برای این کار از گیره ی میز کار استفاده می شود. اما برای این که وسایل چوبی را مونتاژ کنید و یا برای فرم دادن به بعضی کار ها از لحاظ بزرگی، باید از وسیله ای به نام پیچ دستی استفاده شود. این وسیله در بین نجار ها بسیار رایج می باشد و بسیار کاربرد دارد.

پیچ دستی عملیاتی مانند به هم فشردن قطعات چسب خورده، عمل پرس کردن و نگه داشتن قطعات را بر عهده دارد.

پیچ دستی دارای قسمت های مختلفی می باشد.

گیره دارای اندازه های مختلف از لحاظ طول بازو و فک می باشد و آن را بر حسب اینچ یا سانتی متر، نام گذاری می کنند.

پلاستیک فشرده ای روی لبه های این مدل گیره ها چسبانده می شوند تا از کاربر هنگام کار زخمی نشود.پس از چسب زدن قطعات، چوب ها را به صورت فشرده قرار می دهند تا قطعات چوب به خوبی به یکدیگر بچسبند.

به نسبت کیفیت چسب، نوع چوب و ابعاد چوب زمان و مقدار فشار متفاوت است. برای انجام این کار دهانه ی پیچ دستی را باز کنید و قطعه کار مورد نظر را در ما بین آن قرار دهید و در نهایت فاصله ی موجود میان دو فک را به صورت محکم ببندید.

نکته:

از پیچ دستی های بلند و باز برای چسباندن قسمت های مرکزی کار ها و صفحات عریض، استفاده نمایید. یکی از مواردی که در پیچ دستی ها مورد توجه قرار می گیرد، عمق دهانه ی کارگیر آن و طول میله ی کشو ی آن است. طول میله ی کشو در پیچ دستی های ساده ۱۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر می باشدو عمق کارگیر آن می تواند تا ۵۰۰ میلی متر باشد.

انواع پیچ دستی

مدل گیره اهرمی

این نوع گیره به پیچ دستی فلزی شباهت زیادی دارد ولی یک اهرم به جای پیچ گیره و دسته ی پیچ گردان، در آن موجود می باشد. استفاده از این نوع گیره بسیار آسان است. به این گونه که فک متحرک را به قطعه کار مورد نظر نزدیک می کنند و دسته ی اهرم را پایین می اورند در این صورت گیره کاملا سفت شده و قطعه کار محکم می شود.

مدل گیره نری یا مدل کیره ضخامت کار

برای چسباندن روکش معرق و نوار پی وی سی به نر کار و یا چسابندن قطعه چوبی به آن از  گیره ی ضخامت کار و یا همان گیره نری استفاده می کنند.

گیره ۹۰ درجه

از این نوع گیره برای نگه داشتن گوشه های ۹۰ درجه استفاده می کنند. اتصالات گوشه های آن را چسب بزنید و به یکدیگر وصل نمایید و داخل گیره ۹۰ درجه قرار دهید. مثل چهارچوبی که آن را برای قاب های بزرگ می شازند. این وسیله حکم یک شاگرد در کابینت سازی را دارد.

گیره انبری

انجام کارهایی مثل تعمیر باد کردکی روکش و .. ، برای سرعت در انجام کار، از گیره های کوچک انبری دستی استفاده می کنند. این نوع گیره ها فنری هستند و دهانه ی آن توسط فشار دست باز می شود. در مدت زمان کوتاه می توان تعداد زیادی از آن ها را به کار برد.

گیره تسمه ای یا گیره تنگ کلافی

برای مونتاژ کردن یا  چسباندن قطعات از کار خود مثل چهرچوب قاب، کلاف صندلی و قطعات با زاویه های گوناکون از گیره های نواری کمربندی استفاده نمایید. این گیره ها دارای جنس های مختلفی می باشند که متناسب با نوع کارف باید آن ها را برگزید. این نوع گیره ها می توانند از جنس پارچه ای، طنابی و فلزی و غیره باشند. برای این که متناسب با زاویه، گوشه ی پلاستیکی یا فلزی قطعه را جاسازی نمایید، تسمه ی نواری گیره را باز کرده و از روی گوشه ای که ذکر شه عبور دهید تا جایی که قطعه کار در بین نوار ها قرار بگیرد. پسی از انجام این مراحل، دسته مربوط نوار را جمع کرده و محکم نمایید تا فشردگی لازم را بدست آورد.

گیره تفنگی

گیره تفنگی به دلیل داشتن ماشه به راحتی باز و بسته می شود و در مقایسه با دیگر گیره های نجاری کار را سریع تر انجام می دهد و به دنبال آن احساس خستگی کم تری خواهید داشت. فک پایینی گیره تفنگی متحرک بوده و فک بالایی آن ثابت می باشد. در این قسمت ماشه محکم کردن آن موجود می باشد و همانند پیچ دستی های قدیمی به بستن پیچ نیاز نخواهید داشت.

گیره دو پیچ چوبی

از گیره ی دو پیچ چوبی برای چسباندن زهوار های نیم گرد و مثال هایی مانند آن ، استفاده می کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، از این مدل گیره برای نگه داشتن موقت و محکم قطعه های چوبی استفاده می کنند.

مدل تنگ دستی یا مدل گیره لوله

از مدل گیره لوله یا تنگ دستی برای محکم نمودن تخته های  چسب زده شده و درز شده استفاده نمایید. تنگ دستی انواع مختلفی دارد . تنگ دستی ها دارای دو فک، بازو و میله ی بلند می باشند که یکی از فک ها در سر تنگ قرار داشته و با گردان پیچ متصل به آن از قسمت سر تنگ به سمت جلو هدایت شده و فک دوم روی بازوی تنگ به صورت کشویی دارای حرکت است. زمانی که داخل این فک میله قرار داده می شود و این میله از داخل سوراخ های بازوی تنگ دستی عبور می کند، در فاصله ی مورد نظر می توان دهانه ی تنگ دستی را باز نمود.

مدل گیره سبک C شکل

از این نوع گیره برای انجام کار های سبک چوبی استفاده می کنند. طول دهانه ی کارگیر گیره ی سبک C شکل ۳۰۰ میلی متر بوده و دسته ی این نوع گیره به صورت یامیله و خروسک و پیچ می باشد.

گیره ورق گیر

از این نوع گیره برای جابه جا کردن ورق های سنگین استفاده می کنند. این گیره نیز مانند گیره های دیگر سک سر دارد و همچنین یک دستگیره دارد که با کمک آن می توان با دست، گیره را نگه داشت.