معرفی چند نوع گیره

گیره ها برای محکم کردن و نگه داشتن اجسام و قطعه های گوناگون در جای خود، جایگذاری و عملیات مختلف ماشین کاری، مورد استفاده قرار می گیرند. گیره ها دو فک ثابت و متغیر دارند گونه ی رومیزی این گیره ها روی یک سطح مثل میز یا لبه ی آن قرار می گیرد . برای کم و زیاد کردن فاصله ی دو فک، باید دسته۹ ی میل پیچ را چرخاند.

برای یک گارگاه، گیره وسیله ی ضروری می باشد که کنار میز و تجهیزات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

می توان گیره را در قسمت بالای سطح میز نصب کرد تا قطعات مورد نظر را هنگام کار نگه دارد. از این وسیله برای نگه داشتن دو قطعه به صورت عادی، می توان استفاده نمود.

*گیره های رومیزی کارگاهی

۱-گیره های رومیزی نوع یک:

این نوع گیره ها کارگاهی می باشند و از آن ها برای انجام کار های درود گری و فلز کاری استفاده می شود. ای نوه گیره ها را به صورت ثابت روی میز کار نصب می کنند.

۲-گیره های رومیزی نوع دو:

این نوع گیره ها رومیزی می باشند که به دلیل اضافه شدن فک لوله گیر می توانند به راحتی و با اطمینان بیش تر قابلیت کارگیری انواع لوله ها را داشته باشند. گیره های نوع دوم را هم به صورت ثابت روی میز نصب می کنند.

در صورتی که قد شخص متناسب با ارتفاع سطح گیره باشد، راندمان کار افزایش می یابد.

برای این که ارتفاع مناسبی از گیره را داشته باشیم، باید آن را به گونه ای تنظیم کنیم که ۵ الی ۸ سانتی متر پایین تر از آرنج قرار بگیرد. برای افرادی که دارای قد کوتاه هستند باید از زیر پایی چوبی کمک گرفت. زیرا ارتفاع میز کار ثابت است و نمی توان ارتفاع آن را تغییر داد.

*گیره لوله گیر

در لوله کشی گاز و آب از لوله ها به صورت گسترده استفاده می شود. برای کار با لوله ها به ابزار هایی مثل گیره و آچار مخصوص و مناسب نیاز دارید. هنگام انجام عملیاتی مانند رزوه کردن لوله، باز و بسته کردن اتصالات مختلف و برش ، لوله توسط گیره های لوله محکم نگه داشته می شود تا کاربر بتواند عملیات مورد نظر را به خوبی انجام بدهد.

برای نگه داشتن لوله، باید ابزار لوله در قسمت مشخص قرار بگیرد و نیروی نگه دارنده ی لوله با پیچاندن دسته ی بالایی گیره تنظیم شود.

برای این که سطح درگیری لوله ها در بستن به گیره های آهنگری و موازی کم است و ممکن است لهیدگی و سرخوردگی صورت گیرد، گیره لوله گیر را طراحی کرده و ساخته اند. سطح این نوع گیره دندانه دار بوده و فک های آن به صورت جناغی است.

این گیره ها اغلب از جنس فولاد کربنی هستند و به روش آهنگری ساخته می شوند. فک های گیره ی لوله گیر سخت کاری می شود و دارای قابلیت تعویض می باشد.

از این نوع گیره بیش تر برای گرفتن لوله ها و قطعات مدور استفاده می کنند. برای استفاده از این گیره باید آن را در یک مکان ثابت نصب کرد . این گیره به دلیل فولادی بودن و تولید به روش آهنگری دارای دوام و استحکام فوق العاده می باشد و هیچ نوع شکستگی در آن رخ نمی دهد.

*گیره صحرایی

در صورتی که نتوان گیره را در یک محل معین به صورت ثابت نصب کرد، از گیره ی صحرایی استفاده می شود. مهم ترین کاربرد این لوله استفاده از آن در لوله کشی منازل می باشد.

گیره ی صحرایی دو صفحه ی ذوزنقه ای شکل سوراخ دار دارد تا برای خم کردن لوله ها از سایز۲/۱ الی ۲/۱/۱ مورد استفاده قرار بگیرد.

دارای یک سینی متصل به پایه می باشد تا بتوان ابزار و وسایل کار را روی آن قرار داد. همچنین پایه های مناسب و پایه دار دارد که از جنس چوبی می باشد و از خستگی زودرس افراد جلوگیری می کند.

*گیره میله دار یک دسته

این گیره بسیار محبوب بوده و بیش تر در کار های فنی خانه از آن استفاده می شود. افرادی که کار های حرفه ای انجام می دهند از این نوع گیره استفاده می کنند و گیره در میان این افراد از محبوبیت بالایی برخور دار است. استفاده از این گیره کار سختی نیست و می توان آن را با یک دست باز کرد و بست. گیره میله دار یک دسته یک فک لغزنده و یک فک ثابت دارد. یک ماشه در دسته ی لغزنده موجود می باشد که گیره با فشردن آن تنگ شده و با با فشار دادن یک اهرم دیگر باز می شود.  کاربرد گیره میله دار یک دسته با اندازه های ۱۸ و ۳۶ اینچ بیش تر از کاربرد این نوع میله ها با اندازه های ۶ الی ۵۰ اینچ می باشد.

*گیره ی تسمه ای با چرخ ضامن دار

از گیره های تسمه ای برای بستن قطعات شش ضلعی، بیضی و گرد و قطعات دیگری که شکل عجیب و غریب دارند، استفاده می شود.گیره ی تسمه ای برعکس دیگر گیره ها، یک بند نایلونی انعطاف پذیر دارد. این گیره ها از لحاظ طول و عرض بند دارای تنوع زیادی می باشند بعضی از انواع آن ها یک سیم خفت داردکه به کمک آن می توان به راحتی آن را تنگ کرد یا باز نمود. گیره هایی که دارای سیستم خفت نمی باشند توسط آچار تخت ساده باز و بسته می شوند که این کار طاقت فرسا و خسته کننده می باشد.

*گیره مخصوص لوله

برای نگه داشتن یک لوله به صورت محکم و خیلی ایمن، از این نوع گیره دستی استفاده می شود. این گیره ها را همراه با یک لوله ی گالوانیزه یا آهنی استاندارد، استفاده می کنند. این لوله نقش اصلی بستر گیره را دارد .طول قطعه ای که می خواهد در آن قرار بگیرد، معین کننده ی نوع گیره است. با بلند شدن این لوله قطعه بزرگ تری در گیره قرار می گیرد.

مزیت اصلی گیره مخصوص لوله آن است که طول لوله ی بستر گیره، معین کننده ی اندازه ی لوله ای می باشد که با آن قابل گرفتن می باشد. این گیره ها اغلب در دو اندازه ی ۲/۱ اینچ و ۴/۳ اینچ قطر لوله، وجود دارند.