یک صفحه ساب در واقع یک ابزار برش می باشد یا به عبارتی یک ابزار برشی سایشی است. در یک صفحه ساب، دندانه های ریز موجود بر روی آن درست مثل دندانه های یک اره عمل می کنند ولی برخلاف اره، که تنها روی لبه آن دندانه دارد، صفحه ساب دارای دانه های سایشی می باشد که در تمام سطح صفحه پخش شده اند. هزاران دانه سخت و محکم با حرکت بر سطح قطعه کار، تکه هایی از آن را جدا می کنند.

امروزه تولید کنندگان صفحه های برش و ساب دامنه وسیعی از محصولات را برای کاربردهای گوناگون همچون ساب و لایه برداری فلزات و سنگ ارائه می کنند. انتخاب یک محصول اشتباه ممکن است هزینه های جبران ناپذیر و مادی برای کارگاه یا کارخانه به همراه داشته باشد. در این مطلب برخی از اصول انتخاب صفحه های ساب و برش را معرفی می کنیم.

انواع صفحه برش

 • صفحه برش آهن
 • صفحه استیل بر
 • صفحه برش سنگ 

  مواد تشکیل دهنده ذرات صفحه برش

دانه ها یا عنصر ساینده بکار رفته در صفحه ها بر اساس نحوه برخورد صفحه با سطح کار، بکار گرفته می شوند. ساینده یا ساب ایده آل باید توانایی آن را داشته باشد که برندگی و تیزی خود را حفظ نموده و کمترین میزان کند شوندگی را داشته باشد. هنگامی که کند شدن شروع می شود، دانه های بکار رفته در صفحه ساب شروع به جدا شدن کرده، و دانه های جدید ظاهر می شوند و نقاط برش جدید ایجاد می شود.

  1. کاربرد صفحه برش آهن

   در مقایسه با صفحات سنگ معمولی، ذرات تشکیل دهنده اکسید آلومینیوم به عنوان ساینده استفاده می شود و اندازه ذرات کاهش می یابد. با توجه به این ویژگی ساختاری، دوام بیشتری دارند. این صفحات در فرآیند سایش و برش تمام فولادهای کم آلیاژ با نرخ سختی بالاتر از 25 HRC موفق هستند. این دیسک ها علاوه بر استفاده در برش آهن، برای برش مواد ریخته گری فولادی نیز بکار میروند.

   علاوه بر موارد گفته شده، آن‌ها در سایش قطعات ریخته‌گری بسیار مناسب هستند. این صفحات برای برش موادی مانند Ni-Hard (نیکل سخت) که در مقابل گرما حساس هستند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

  2. کاربرد صفحه برش سنگ

   دیسک های سنگ، به طور خاص برای برش سنگ های مصنوعی و طبیعی مانند سنگ مرمر، آجر، بتن، کاشی کاری، کاشی سقف و بدنه طراحی شده اند و برای برش همه مواد غیر آهنی بسیار شکننده، ایده آل هستند.

  3. کاربرد صفحه برش فولاد ضد زنگ (استیل بر)

   این نوع صفحات برش برای برخی از آلیاژهای فولادی ضدزنگ طراحی شده اند که محتوای ساینده آن ها ترکیبی از اکسید آلومینیوم است. به علت خواص ساختاری فولاد ضد زنگ، ذرات دیسک های استیل بر با اندازه ذرات بزرگ تر تولید میشود.
   این صفحات برش در مقایسه با صفحات برش فلز استاندارد، نرم تر هستند و هنگامی که جنس مصالح از فولاد ضد زنگ در نظر گرفته میشود، آنها قادرند فرایند برش را بدون مقاومت در برابر مواد و حفظ تاثیر حداقلی گرما بر سطح کار، به راحتی انجام دهند. میتوان برای عملیات برش فولاد ضد زنگ درجه AISI 304، 316 و 316L از این دیسک ها استفاده کرد.

   شما می توانید از دیسک های برش استیل بر، بر روی پروفیل های ضد زنگ  AISI 304، 316 و 316 L، پروفیل جعبه فولادی ضد زنگ (inox)، میله های فولادی مسطح و میله ها استفاده کنید.