پیستوله انواع مختلفی دارد و برحسب نیاز و کاربرد، تفاوت های عمده ای با هم دارند که در این بخش به معرفی هر کدام میپردازیم.

بطور کلی پیستوله های رنگ به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱- سیستم رنگ رسانی ثقلی (Gravity feed spraying)

۲- سیستم اسپری سیفونی (Siphon spraying)

۳- سیستم اسپری تحت فشار (Pressure feed spraying)

 

 

۱- سیستم رنگ رسانی ثقلی (Gravity feed spraying)

در این نوع پیستوله کاسه یا ظرف رنگ بالای دسته ی رنگ پاش قرار گرفته و رنگ به کمک نیروی جاذبه و نیروی هوای فشرده به کلاهک هدایت و پخش می‌شود. معمولا از این پیستوله برای رنگ کاری چوب و خودرو استفاده می شود.

۲- سیستم اسپری سیفونی (Siphon spraying)

کاسه رنگ در این نوع رنگ پاش ها در زیر پیستوله قرار گرفته و زمانی که هوای فشرده با سرعت بالا از یک مجرای تنگ رد شود حالت مکش ایجاد می‌کند. در این سیستم فشار هوای جو، توسط سوراخی در روی منبع به سطح مایع فشار وارد کرده و مایع رنگ از طریق شلنگ داخل مخزن به طرف بالا حرکت میکند که نهایتا منجر به خروج ذرات رنگ میشود.

 

۳- سیستم اسپری تحت فشار (Pressure feed spraying)

منبع رنگ پیستوله تحت فشار به‌صورت کاملا بسته میباشد، بدین معنی که سوراخی برای مکش هوای بیرون وجود ندارد. فشار هوای داخل منبع باعث بالا رفتن رنگ از داخل لوله می‌شود که می‌توان برای پاشیدن رنگ‌های غلیظ‌ تر از این پیستوله استفاده کرد. این نوع پیستوله ها در دو نوع منبع متصل به پیستوله و منبع جدا از پیستوله وجود دارد که معمولاً برای اجرای رنگ‌ های مالتی کالر و نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

 

 

 

 

 

مزیت‌های سیستم اسپری تحت فشار منبع جدا:

  1. در این سیستم به دلیل بزرگی مخزن، زمان کمتری برای پر کردن مخزن نیاز است و مناسب مکان هایی است که نیاز به رنگ کاری مساحت بیشتری هست.
  2.  به علت جدا بودن مخزن از پیستوله، رنگ‌کار آزادی عمل بیشتری در حرکت دادن پیستوله در تمام جهات دارد.